Feltűnt-e, hogy a (vissza)államosítás a „reprivatizált” cégek elnevezésében is megmutatkozik. Nem tudom, milyen meggondolásból, de ezek az állami vállalatok kivétel nélkül megkapták a Nemzeti előnevet. Most egyikőjükről, a szemétszállítókról teszek említést, amelynél az NHKV rövidítés a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt nevet takarja. Mondhatnók azt is, hogy ezek szerint a szemét egy olyan össztársadalmi vagyon, amellyel nemzeti szinten összhangban kell gazdálkodni (ha jól értem).
Már lelki szemeim előtt lebeg a népi-nemzeti jövőnk egyik következő ágazata, amelyre államunk le fog csapni, megalapítva az NFVZRt-ét, azaz a Nemzeti Fekálgazdálkodási és Vizeletkezelési Zártkörű Részvénytársaságot.
A fent nevezett céget megkerestem öt – a gazdálkodásukat érintő – felvetéssel, melyek bevezetése képezhetné meggondolás tárgyát.
Csak pár szóban: A halmozottan hátrányos helyzetű térségekben (elsősorban a 2000 lélekszámalatti települések 1,1 millió háztartásában élő 3 millió állampolgárát érinti), a szemétszállításnál át lehetne térni a kéthetes ütemezésre (Angliában ez így van), hiszen itt mód van a komposztálásra, a feletetésre, az elégetésre, mármint abból a kevésből, ami megmarad. Figyelembe lehetne venni az egy ingatlanban lakók számát, jelenleg ugyanis ettől függetlenül ugyanakkora összeget fizet minden tulajdonos a bentlakók számától függetlenül. Nem életszerű, hogy a nem állandó lakásnak használt ingatlanok után fél éven át szemétszállítási díjat kell fizetni (otthon pedig további egy évet), mert ha ez így marad, akkor ne szemétszállítási díjnak nevezzék, hanem kapuadónak kereszteljék át a szolgáltatást.
A tanulmányom 5. pontját – tekintettel kiemelt fontosságára – mellékelem. Íme:
- Végül a legfontosabb. Amíg a szemétszállítást különböző térségi vállalatok végezték a szemétszállítási díjakat havonta hajtották be. Ez az Önök bekapcsolódása után 3 havi beszedésre módosult. Jelenleg Magyarország lakosságának egyharmada szegénységi küszöbön-, vagy alatta él. Főleg a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben élők képtelenek "bespájzolni" 3 havi díjat, a hónapok utolsó napjaiban az étkezésre sem futja kívánatos mértékben. Tudomásom szerint semmi akadálya nem lenne, ha visszaállítanák a havi fizetést (maximum háromszor annyi csekkre lenne szükség). Kérem ennek mérlegelését!
A „Szemétkezelés más módon” című vitaindító tanulmányomra (melyben részletes statisztikák és körzetekre lebontott differenciált díjak is szerepeltek), melyet 2020. március 18.-án reppentettem el a Nemzeti „Akárkiknek”, a mai napon kaptam választ (2020. augusztus 5.).
Nem tudom megállni, hogy meg ne osszam Veled azt a két zárómondatot, amelyet az NHKV Zrt. Fejlesztési és Stratégiai Igazgatóság igazgatója (megtisztelő, hogy a nevét leírhatom) Rupp Tamás írt a válaszában. Íme:
- Az NHKV Zrt. messzemenőkig egyetért az Ön szelektív hulladékgyűjtés fontosságát és annak a sajtóba és a mindennapokba történő előtérbe helyezését hangsúlyozó álláspontjával, amely a környezetvédelem és a környezettudatos szemléletmód támogatása és erősítése mellett teljes mértékben elkötelezett Kormányzat törekvéseivel is összhangban van, továbbá a körkörös gazdálkodás Európai Uniós irányszámai között is az egyik legfontosabb mérőszám a szelektíven gyűjtött hulladékok arányának 65%-ra történő növelése 2035-ig.
- Végezetül, kérem megértését, hogy a feltétlenül megfontolásra érdemes felvetéseit megköszönve, a jelenlegi pandémiás helyzet eszkalálódása, a hazai közszolgáltatás számos egyéb területéhez hasonlóan a települési hulladékgazdálkodási közszolgáltatás területén is rendkívül feszes válságkezelési stratégia kialakítását eredményezheti, melyben a kialakított hulladékgazdálkodási közszolgáltató rendszer hatékony és reagáló folyamatos működtetése élvez prioritást a meglévő eszköz és humánerőforrás optimalizált kihasználása mentén.
HUH. A homlokom is gyöngyözik. Fantasztikus, hajrá, csak így tovább.
Csupán egy gondom akadt. A havi fizetési ütemezésre való visszatérésről említés sem történt. Sem tőmondatban, sem költői metaforákkal.
De nem kapkodjunk el semmit. A jó munkához idő kell, s mint Rupp Úr válaszmondataiból kiderül, jó kezekbe került a nemzeti köz-szemetünk, s joggal reménykedhetünk abban, hogy amennyiben sor kerül az NFW(C)ZRt. megalakítására, akkor a nemzeti melléktermékeink eredménye is méltó személyek gondozásába kerül, joggal kiérdemelve mondanivalónk trágyát, akarom mondani tárgyát képező végtermékeink feletti felelős gazdálkodást.
Tiszainoka, 2020. 08.05.
egy szemetet és egyéb mellékterméket produkáló nyugdíjas,
/Zsoltibácsi/